October 22, 2009 - 11:53 AMT
VTB Bank Armenia and Ameriabank continue to develop collaboration along the lines of joint POS-terminals' operation at sale and service points, VTB Bank Armenia press service reported.
In the end of September 2009, new VTB Bank Armenia-Ameriabank agreement came into effect. The agreement stipulates for collaboration in payment card business sphere, to provide improved range of services for payment card owners.
Within agreement frameworks, Ameriabank will use VTB Bank Armenia processing center services, specifically that of payment cards equiring.