October 24, 2009 - 13:05 AMT
The Armenian cultural center "Abovyan" celebrates its 25th anniversary in The Hague, press office of the ministry of foreign affairs of Armenia reports.
On October 22, as a part of the celebrations the festival of Armenian films launched in The Hague . Films of Armenian producers, living in Armenia and beyond its borders, will be screened at the festival. The participants will enjoy "The Color of Pomegranates" by Sergey Parajanov, "Namoos" by Hamo Beknazaryan, "Merry Bus" by Albert Mkrtchyan, "Calendar" by Atom Egoyan and "Komitas" by Don Askarian.