October 26, 2009 - 21:09 AMT
Within the frameworks of Arevordi festival, Yerevan is hosting a seminar on "Corporate Social Responsibility". Seminar objective is to encourage local businessmen to use relevant strategies in their business.
"I hope we'll manage to convince local businessmen to take serious steps towards preserving the country's natural resources. Otherwise, we may find ourselves face to face with environmental problems, with ecological crisis being inevitable," Arevordi festival director Ruben Khachatryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Seminar is conducted by Toynis Wilem Hardiono, Doctor-Professor of Rotterdam School of Management and Erasmus University and Anna Peters, director of "Corporate Social Responsibility" program.
Seminar was organized by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets in Armenia, in cooperation with UN Global Compact Armenia and German GTZ.