October 28, 2009 - 19:46 AMT
RA Public Council has today held its session in Yerevan. Discussion agenda comprised issues concerning Council's membership in UN General Assembly Association of Economic and Cultural Council (ECOSOC), elaboration of the concept on "Armenia-Nagorno Karabakh Cooperation" as well as possible opening of Armenian-Turkish border.
Public Council Chairman Vazgen Manukyan recommended Council members Karen Bekaryan, Sos Sargsyan, Harutyun and Kosrov Hautyunyan to submit the final version of concept on "Armenia-Nagorno Karabakh Cooperation".
Touching on Armenian-Turkish border opening and challenges related thereto, Council decided that all 12 commissions would conduct studies into the matter. "Issues like economic monopolization, foreigners' acquisition of immovable property in Armenia and migration policy should be thoroughly studied and submitted to Armenian Government," Vazgen Sargsyan stressed.