October 29, 2009 - 12:32 AMT
Eastern Partnership initiative is a policy of possibilities for project participants, RA National Security Council Secretary Artur Baghdasaryan stated at "Easter Partnership: A new stage in eurointegration process?" forum opening.
"The imitative provides a possibility to reform our social institutions. Eastern Partnership will further stimulate Armenia-EU collaboration. It's important that countries like Turkey and Russia will also be involved in the project. According to him, an agreement on free trade zone, visa regime facilitation, reforms in human rights will promote reforms in Armenia.
RA NSC Secretary emphasized the importance of agreement on EU associated membership and the possibility to establish collaboration both with EU and Eastern Partnership members.