October 30, 2009 - 12:22 AMT
Armenia never question and will never cast doubt on the fact of the Armenian Genocide, foreign minister of Armenia Edward Nalbandian told a press conference in Yerevan, answering the question of PanARMENIAN.Net.
"Now the world has seen a huge flow of materials and publications on the Armenian Genocide. In this flow, there are several publications, certainly, that do not mention about "Armenian Genocide", but it was in the past, " the foreign minister of Armenia stressed.
Edward Nalbandian said that he does not think that these exceptions can reflect the general trends of suspension of the international process of the Armenian Genocide recognition.
Commenting on the introduction of a resolution on the Armenian Genocide in the U.S. Senate, Mr. Nalbandian said that Armenia has always welcomed the official recognition of the Armenian Genocide by other countries.
"More than 20 countries have already recognized this fact of history, concerning not only the Armenian people, but all mankind. Recognition of the Armenian Genocide will help to prevent such crimes against humanity," the foreign minister of Armenia said.
Recently, the fact of the Armenian Genocide was questioned the Canadian Embassy magazine and influential Swedish newspapers Metro and Svenska Dagbladet.
Following the signing of the protocols Embassy magazine put in its October issue an article which, inter alia, states: ''The Armenians of Armenia have made a deal and set up a joint historical commission to determine what actually happened in 1915''. The author made a conclusion ''what happened to Armenians in the Ottoman Empire was not the genocide''.