October 30, 2009 - 20:29 AMT
Social and political organizations are a motive force to Javahk political life, Vahe Sargsyan, an expert at Mitk Analytical Center told a news conference in Yerevan. Yet, Javahk population is unaware of most parties' existence. "Out of 12 parties operating in Javahk, only 2 are known," Sargsyan said.
At the same time, he noted that 152 NGOs are operating in 6 former Javahk regions. Sargsyan also pointed out disbalance between the number of Armenian and Georgian organizations. "Out of 77 Akhaltsikhe NGOs only 8 are Armenian," Sargsyan stated, adding that Armenian NGOs in Georgia are under permanent supervision of local authorities.