October 31, 2009 - 13:00 AMT
Members of the Armenian National Committee - Political Action Committee (ANC-PAC) met with Congressman Thaddeus McCotter in Los Angeles, California to discuss foreign policy issues important to the Armenian American community.
The centerpiece of the discussion was the Turkish-Armenian protocols, Armenian Genocide recognition and President Obama's failure to honor the memories of the victims of the Genocide.
"Despite campaign promises to officially recognize the Genocide, the Administration has failed to deliver on its commitment," said McCotter. "Further, this Administration has worked with Turkey in pressuring Armenia into accepting an allegedly neutral historical commission to determine the facts surrounding the Armenian Genocide. Importantly, the United States should never support efforts to question the veracity of the Armenian Genocide, a crime that U.S. diplomats risked their lives to document."
"Turkey must end its blockade of Armenia without imposing preconditions and end its genocide denial campaign," continued McCotter. "To demonstrate its good intentions, Turkey should refrain from issuing official statements which attempt to link the settlement of the Azerbaijan/Nagorno Karabakh conflict to diplomatic normalization with Armenia."
Rep. McCotter has been a strong supporter and vocal on Armenian issues. He has been a Member of the Armenian Caucus since his election to the U.S. House of Representatives in 2002. He is currently a co-sponsor of H. Res 252- Affirmation of the U.S. Record on the Armenian Genocide Resolution.