October 31, 2009 - 15:42 AMT
On October 30, VivaCell-MTS General Manager, Ralph Yirikian was hosted at Levon Orbeli University in Abovyan.
The meetings with the students of various universities stem from VivaCell-MTS's readiness to support the sphere of education. The leading mobile operator of Armenia excludes any kind of differentiation between the capital and the regions and pays equal attention to the universities across the Republic, VivaCell-MTS press service reported.
"Every aspect of social interaction - from the culture of delivering services to environmental protection - should be within the focus of attention of every company, who sees itself a Corporate Responsible Citizen. The well-being and the progress of the country are directly connected to that. The companies need to be ready to be consistent in this matter. We have adopted this strategy and have been dedicated to it from the very first day of the Company's inception," VivaCell-MTS General Manager mentioned during the meeting.
By universities' academic council decision, Honorary Doctor title was bestowed on Ralph Yirikian. In anticipation of lectures on issues related to the concept of the management culture, the audience at the university expressed willingness to make meetings with students regular.