October 31, 2009 - 16:14 AMT
"There are definitely parallels between present-day and Soviet-time culture. Likewise ancient culture which serves as feeding source for contemporary art over the course of centuries, Soviet culture too, acquires new unique national forms, and it's very difficult to move away from that," film critic Armen Medvedev told a PanARMENIAN.Net reporter in Yerevan.
«Yerevan International Children's and Youth Festival is about films and people. For us it was not as significant as it was for the town and children. Children acquire a lot of information from such events. First of all the learn the culture of communication. I think the fifth creative jubilee was quite a success,» he said.
Film critic also expressed regret that classical youth and children's films are no longer in demand although they still remain as important.
«Yeralash newsreel is still alive in Russia as a series of children's films, so to say. It continues communicating with children in the same language as it did 20 years ago. That's why it is now important to study children's demand and search for a new form of children's film,» Medvedev said.