November 2, 2009 - 13:26 AMT
Current stage of Armenia-Turkey relations proves the truth of every statement ARF Dashnaktsutyun made before protocols' signing, head of parliamentary committee for defense, security and internal affairs, Hrayr Karapetyan stated. According to him, Turkey keeps setting preconditions and it was never so active in NKR settlement issue as it is now, which is a consequence of protocols signed.
"Dashnaktsutyun believes, Protocols can't be ratified the way they are. Edward Nalbandian has to state normalization of relations between two countries being subordinated to the third country's interests is unacceptable. We do not criticize Turkey's position. To us it is a passive diplomatic approach," ARFD representative emphasized, noting that all reasonable terms for normalization are expired, and sanctions for holding Armenia in blockade should be imposed on Turkey.
As for further activities of Dashnaktsutyun, Karapetyan noted that anti- ratification signature campaign will be continued. "We'll submit signatures collected when protocols are presented at Constitutional court," he said adding that ratification in RA NA won't go as easy as some politicians might imagine.