November 5, 2009 - 15:03 AMT
Nagorno Karabakh issue acquired a new coloring in the context of Armenian-Turkish reconciliation, said Richard Giragosian, the director of the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS).
"With appointment of Robert Bradtke as Co-chair of the OSCE Minsk Group, the U.S. returned to the policy it pursued in 2004. Resolution of the Karabakh conflict is important for the OSCE U.S. now," he said during "Armenian-Turkish Diplomacy and Nagorno Karabakh: Deal or No Deal?" seminar on November 5.
"There is a new calendar drawn for resolution of the conflict. It covers the period from the presidential meeting in Moldova till the OSCE ministerial meeting in Athens. Nevertheless, I do not expect progress in Karabakh talks till January 2010," he said.
At that, Mr. Giragosian emphasized that sides should act more transparently and raise public awareness about the ongoing peace process to avoid dissemination of disinformation.