November 5, 2009 - 15:30 AMT
We must not expect Turkey to ratify initialed Armenian-Turkey rapprochement Protocols until February-March 2010, Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) Director Richard Giragosian said at "Armenian-Turkish diplomacy and Nagorno Karabakh: Deal or no deal?" seminar. "Most probably, Turkey will not ratify Protocols on the eve of the oncoming Armenian Genocide 95th anniversary. Sure, Ankara's conducting a risky policy, as Armenia's patience is not unlimited," the expert emphasized.
According to him, much is expected from Turkey, and this is exactly what Brussels and Washington's messages on reasonable ratification terms suggest.