November 5, 2009 - 19:27 AMT
On November 6, Armenian schools will host civil lesson on "Ten Days of Local Self-government in Armenia". Lessons will be run by politicians and Heads of local self-government bodies, Education and Science Ministry's press service reports.
Civil lesson in the schools of Yerevan will start at 10:00 a.m. In regions, it will begin at 11:00.
Effectiveness of lessons will be assessed through compositions titled "Our Community", which school-children will write on November 9.
Initiative was proposed by Ministry of Territorial Administration and received support by Ministry of Education and Science, Yerevan Municipality and regional local self-government bodies.