November 6, 2009 - 19:20 AMT
The European Union has long debated the merits of Turkish EU membership. But now, nearly a decade after Islamists took the reins of power in Ankara, the central question is no longer whether Turkey should be integrated into Europe's economic and political structure, but rather whether Turkey should remain a part of the Western defense structure, The Wall Street Journal's David Schenker says in an article titled A NATO without Turkey?
According to author, «recent developments suggest that while Turkey's military leadership remains committed to the state's secular, Western orientation and the defining principles of the North Atlantic Treaty Organization, the civilian Islamist government led by the Justice and Development Party (AKP) seems to have different ideas. Ankara is increasingly pursuing illiberal policies at home, for instance by attacking independent media, while aligning itself with militant, anti-western Middle East regimes abroad.»
«The latest demonstration of Ankara's political shift was its cancellation last month of Israel's long-standing participation in NATO military exercises in Turkey. Even worse, on the same day Israel was disinvited, Turkey announced imminent military exercises with Syria, a member of the U.S. list of "State Sponsors of Terrorism." These developments came just weeks after Ankara and Damascus established a "senior strategic cooperation council." These developments could signal the beginning of the end of Turkey's close military and economic cooperation with the Jewish state. While it's still too early to write Turkey out of NATO, in the not so distant future, the alliance will reach a decision point. In 2014, NATO's next generation fighter plane, the Joint Strike Fighter, will be delivered. Given the direction of Turkish politics, serious questions must be asked about whether the Islamist government in Ankara can be trusted with the highly advanced technology. It's time that NATO start thinking about a worst case scenario in Turkey. For even if the increasingly Islamist state remains a NATO partner, at best, it seems Turkey will be an unreliable partner. Since the 1930s, the country has been a model of modernization and moderation in the Middle East. But absent a remarkable turnaround, it would appear that the West is losing Turkey. Should this occur, it would constitute the most dramatic development in the region since the 1979 Islamic Revolution in Iran,» says the article.