November 9, 2009 - 17:55 AMT
"Only with Nicol Pashinyan's participation, the latter is not yet registered as a candidate, the upcoming National Assembly elections at the polling station N 10 in Yerevan can involve a real pre-election contest," Tigran Karapetyan , the chairman of the People's Party told a joint press conference in Yerevan, attended with the Republican Party of Armenia's faction MP Lernik Aleksanyan.
According to Tigran Karapetyan, the People's Party will not support anyone in the upcoming National Assembly elections since the party does not see anybody able to introduce new ideas in Armenia's political field.
According to Tigran Karapetyan, elections are rigged at all levels and the ruling elite, directly or indirectly contribute to it, without taking measures to remedy the situation.
The representative of RPA Lernik Alexanyan said, that elections in Armenia are normal in general, despite some fraud, not affecting the outcome significantly.
The Republican Party of Armenia has not yet decided which candidate to support at the upcoming National Assembly elections at the polling station N 10 in Yerevan.