November 16, 2009 - 18:14 AMT
Young sportsmen above the age of 6 qualify for Кata championship. Championship winners over 10 will be accepted for November 21 Grand Ship participation, Karen Karapetyan explained.
Docando cup will be attended by RA Full Contact Karate Federation president Hayk Vardanyan and International Full Contact Karate Federation president Gor Vardanyan.
Docando - is a new style in Martial Arts originated from Karate and Eastern combat schools. It involves different trends and styles taken from Karate, Tekvando, Aikido, Judo, Sandashu, Muay Thai, and Boxing.