November 19, 2009 - 15:23 AMT
Open tournament of Armenia in Jeet Kune Do will take place November 22 in Yerevan, in the gym "Work" in memory of the great master of this sport Bruce Lee .
"Our federation held the tournament in memory of Bruce Lee twice a year - in November and in July, on the days of his birth and his death," president of the Armenian Federation of Jeet Kune Do Artyush Khandoyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, this time he tournament will be attended by 150-200 athletes above 8 years form Alaverdi, Artashat, Nagorno-Karabakh and various sports schools in Yerevan. Winners will receive medals and certificates, while the best teams will be awarded cups.