November 19, 2009 - 15:51 AMT
"European Organization of Supreme Audit Institutions (EUROSAI) has a goal to establish anti-corruption control in all spheres," Head of Poland's Supreme Control Chamber Yatsek Yazersaky told a joint conference organized in RA National Assembly with Head of Armenian Control Chamber Ishkhan Zakaryan.
At that he stressed the importance of EUROSAI member states' using uniform quality standards which help compare check-up results in different state.
With regard to his country, Yazersaky noted that Polish Supreme Control Chamber always checked correspondence between existing conditions and corruptive risks. "We also check the legislation to rule out possibility of legal acts increasing corruption risks," he stressed.