November 20, 2009 - 16:32 AMT
Over 9 months of 2009 there 155 cases of violence against minors have been recorded in Armenia, Colonel Hovhannes Tamamyan , Head of the Criminal Investigation department of Armenia's Police told a press conference in Yerevan. According to him, 33 per cent of them are of intentional infliction of bodily harm.
"The priority issue for us to protect minors and to prevent the crimes committed against them", Colonel Tamamyan said, adding that police are trying to help those young people who have chosen the right path. Since 2005 a national program on child's rights protection has formed a working group and has already achieved positive results.
"RA Police, in cooperation with Project Harmony opened rehabilitation centers for young people in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, Alaverdi and Ijevan" colonel Tamamyan said, adding that during 2009 120 minors were sent to rehabilitation centers.
He emphasized that, a tangible progress ahs been observed in crime detection. "Within 10 months of 2009 the number of solved crimes reached 74.5 per cent, while last year that figure was only 61.7 per cent", Mr. Tamamyan stressed.