November 23, 2009 - 18:40 AMT
Moscow has recently hosted a conference on "Prospects of New Security Structure in Europe: Russia and NATO". The event organized by Just World Institute and German Friedrich Ebert Foundation was attended by Head of Russian-Armenian Cooperation NGO Yuri Navoyan.
Discussion focused on new security structure in Europe, Russia and NATO's role, European Security Treaty, as well as pre-electoral situation in Ukraine in terms of Russia's security, drug trafficking threats from Afghanistan and SCO's role in ensuring regional security.
Touching on security in Caucuses, Navoyan dwelled on Armenian-Turkish relations and Karabakh settlement process. Particularly, he pointed out that certain clauses in RA-Turkish Protocols and Turkey's attempts to coerce Armenia into concessions complicate Karabakh settlement process.
At the current stage of international relations, Russia and West are seeking to demonstrate their joint result in resolving one of the region's most complicated problems, Navoyan finds. Such situation, according to him, may lead to inadequate decisions and pressures, creating new challenges.