November 25, 2009 - 18:44 AMT
On November 25, Armenian National Gallery opened an exhibition dedicated to painter Stepan Taryan's 110th birth anniversary. The third exhibition following Taryan's death, it displayed 110 works by the artist.
"Beginning 1926, the artist organized over 20 exhibitions, with 2 being his personal. His paintings were displayed in several towns of USSR and in different international cultural centers," artist's son Suren Taryan said, adding that his family plans to open Stepan Taryan's home-museum in Yerevan and has already applied to RA Ministry of Culture.
Painter, sculptor and art critic Stepan Taryan was born on August 17, 1899 in Tbilisi. He graduated from Russian Art Academy of Petrograd, receiving the qualification of sculptor.