November 30, 2009 - 19:19 AMT
Nobel Prize Laureate Orhan Pamuk conducted a tour to Europe to introduce his new novel titled "Museum of Innocence". In an interview to Euro News TV Channel, he confirmed that Turkey really committed the murder of over 1 million Armenians.
Turkey and Europe are currently in search of identity, Turkish historian finds. "If Europe is a Christian club built on the principles of nationalism and Christianity, Turkey has nothing to do there. But if Europe is built on freedom, equality and fraternity principles, it may give certain role to Turkey. Although in such case the country will run the risk of becoming the mirror reflection of Europe which is trying to establish its identify by considering the issue whether or not to accept Turkey. Turkey too, is solving a self-identification issues in trying to determine whether Islamic religion, nationalism or some other idea may be the its distinctive feature," he said.
The same week, the board of Turkey's Supreme Court passed a decision on resuming trial against Pamuk under Article 301 (insulting Turkish identity).