December 5, 2009 - 16:45 AMT
"We should follow recommendations of WHO and immediately close institutions, including pre-schools to stop the spread of influenza," said the chief infectiologist of Armenia Ara Asoyan to a PanARMENIAN.Net reporter.
He submitted the proposal to the Minister of Health of Armenia, the latter passed the proposal to the RA Government. According to the chief infectiologist, educational institutions may be closed for a week, time of flu incubation period. Then winter holidays start and the situation with influenza would be less dangerous.
To date, the number of A/H1N1 (swine flu) cases confirmed in Armenia hits 32, two people died as a result of complications of normal seasonal influenza.
Remind that the swine flu main symptoms are: high temperature, headache, muscle pain, cough, sore throat; vomitting and diarrhea are also possible.