December 8, 2009 - 20:52 AMT
Armenia should not be sensitive to Turkish senior officials' statements concerning the settlement of Karabakh conflict, Prosperous Armenia MP Naira Zohrabyan says. "We can't treat them as something serious unless they are voiced during the talks," she told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to her, Turkey and Azerbaijan make such statements with domestic policy considerations. Should Turkey link the current rapprochement process with the resolution of Karabakh conflict Armenia will withdraw from the process, she finds.
With regard to recent Obama- Erdoghan meeting, Zohrabyan said Turkish Premier could not have discussed Karabakh issue with U.S. leader since Obama's letter to American-Armenian community clearly distinguishes the two issues from one another.
Touching upon "reasonable timeframes" enshrined in RA-Turkish Protocols, Armenian MP said the maximum deadline for Armenia is March 2010. "If, by that time, Turkey remains uncertain about ratifying protocols, Armenia will undertake relevant steps."