December 11, 2009 - 20:03 AMT
The President of Latvia Valdis Zatlers, currently on a three-day visit to Armenia, visited the Yerevan Brandy Factory accompanied by Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian . Traditionally Valdis Zatlers signed on the "Peace Barrel", containing brandy spirit of 1994. The Peace Barrel will be opened on the day of the Karabakh conflict settlement. Latvian President also wrote in the guestbook of the Yerevan Brandy Factory.
Traditionally, Yerevan Brandy factory set up a 400-liter-barrell as a gift for the Latvian President. Valdis Zatlers became the 19th President the Yerevan Cognac Factory laid a nominal barrel for.