December 12, 2009 - 14:34 AMT
The leaders of EurAsEC countries will gather in Almaty for an informal meeting on December 19 and 20, Kazakh Prime Minister Karim Massimov said.
"I think the upcoming meeting will provide solution to a number of issues," he said during a meeting of EurAsEC heads of government in St. Petersburg.
"The decisions to be taken will become an important step towards developing a common economic area and strengthening our countries' potential," Mr. Massimov said, RIA Novosti reported.
EurAsEC member states are Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan. Armenia has observer status in the organization.