December 15, 2009 - 19:52 AMT
Catholicos of All Armenians Karekin II met newly-appointed Slovakia Ambassador to RA Josef Migas in Holy Echmiadzin today, December 15.
Welcoming Josef Migas, Karekin II expressed hope that the Ambassador will contribute to further collaboration and establishment of friendly ties between the states. Catholicos of All Armenians thanked the newly-appointed Slovakia Ambassador for Armenian Genocide recognition.
The parties also touched upon spiritual issues of both nations, emphasizing the important role of the church in strengthening of spiritual values, Holy Echmiadzin press service reported.