December 23, 2009 - 14:15 AMT
A Simplified Guidebook for Armenian SME was presented Wednesday in Yerevan. The book was compiled by the joint efforts of OSCE Office in Yerevan, Executive Director of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC), the Bookkeeping Centre and RA Ministry of Economy.
"The guidebook comprises tax legislation amendments for SME. It will contribute to effective implementation of tax duties and reduction of business expenses," said Minister of Economy Nerses Yeritsyan.
"Small and medium enterprises are the groundwork of any country's economic development," Head of OSCE Yerevan Office Sergey Kapinos noted for his part.
At that, he expressed the OSCE's willingness to assist in organization of trainings for entrepreneurs, especially in regions of Armenia.
According to SME DNC Executive Director Iskhan Karapetyan the centre will circulate the guidebook. In January-February, its presentation will be organized in Armenian regions to raise population's awareness of tax legislation.