December 24, 2009 - 15:02 AMT
Heritage Party will join ARF Dashnaktstyun's rally against ratification of the Armenian-Turkish Protocols to be organized at the RA Constitutional Court on January 12, 2010, Armen Martirosyan, chairman of the Heritage Party told a press conference in Yerevan.
He did not rule out that members of the party  will join the rally of the Armenian National Congress (ANC) on January 8. According to him, the party has not decided whether it would initiate its own rallies or not.
As to Heritage's collaboration with opposition parties, Mr. Martirosyan said that the party is ready to cooperate with any political force displaying initiative.