December 25, 2009 - 16:43 AMT
Tax burden facilitation for medium & small business entities allowed for their resistibility increase in 2009, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said.
"32 000 medium & small business entities were granted favorable VAT terms; at the same time, the taxation limit was raised from AMD 3 million to 58 million," Tigran Sargsyan told a news conference in Yerevan.
In crisis and facilitated tax burden circumstances, 32 000 M&S business entities in Armenia failed to pay taxes to the total amount of AMD 24 billion. "Tax burden facilitation for M&S business entities allowed for their resistibility increase in 2009," he emphasized.
Besides, around AMD 20 billion overpayments are returned to private sector, to improve their financial situation, the Premier noted.