December 25, 2009 - 19:20 AMT
As Hovhannes Davtyan told a PanARMENIAN.Net reporter, 2009 was successful for him. "I am glad that won the bronze medal in the world cup. Judo is not an easy sport, and if you manage to come back from the championships with a medal, it is already a good achievement, " bronze medalist of the world said.
Head coach of the Armenian judo team Artur Gevorgyan believes that Hovhannes Davtyan will please even the Armenian fans. "This is not a limit of Davtyan's capacities, he will still shows himself. I have great hopes connected with Hovhannes, " Artur Gevorgyan said.
Hovhannes Davtyan hopes that in 2010 he will take part in the Europe and World championships and return with medals.