December 26, 2009 - 13:26 AMT
Azerbaijan has set online another 'documentary' about Khojaly, where "hospitable and peace-loving Azeris tell about the tragedy which took place."
The so-called documentary is full of lies and falsifications, the Armenian Defense Ministry said in a statement.
"The 'documentary' shows that the residents who fled Khojaly were shelled at the Armenian village of Nakhijevank. But the fact is that Nakhijevank which is situated not far from Aghdam was not under control of Armenian forces in February 1992," the Ministry said. "The 'documentary' ends with a stirring tune and slide of photographs of alleged victims and witnesses. Actually, one of the photographs features an injured Armenian child. This photograph was published in Komsomolets Kuzbassa newspaper of December 5, 1991 relating to an article titled "Long way to Erkej."
"We can nothing but advise the Azeri propaganda machine to be more careful and fake up facts more professionally," the Ministry said.