December 26, 2009 - 16:33 AMT
"In February, our team performed quite well in the" World Cup", and only in the finals our team lost to Russia," Levon Julfalakyan said.
In April, the Armenian fighters returned from the European Championships with two gold medals, gold medalists were Arsen Julfalakyan (w/c 74) and Yuri Patrikeev (w/c 120).
At the World Championships in Denmark, Roman Amoyan (w/c 55) won a silver medal. "I was expecting more medals from the World Championships, but we will try to correct the mistakes in 2010," Julfalakyan said.
According to the head coach, 2010 will be very important for Armenian fighters, as Yerevan will host "World Cup". "In addition, we prepare for European and World Championships, " the head coach concluded.