December 28, 2009 - 13:12 AMT
The ongoing talks on resolution of the Nagorno Karabakh conflict gives hope for progress, according to Eduard Sharmazanov, secretary of Republican Party of Armenia parliamentary group.
"The main issue is the status of NKR. The key to the conflict is in Karabakh, where people will decide the fate of their country. After all, the conflict broke out between Azerbaijan and Karabakh, not Armenia. Our task is to make NKR de jure independent," he told reporters on Monday.
As to Turkey aspiration to act as OSCE MG Co-chair, Mr. Sharmazanov said, "Ankara has been trying to penetrate into the Karabakh process since 1991, all in vain."