January 7, 2010 - 18:05 AMT
As a state taking over OSCE presidency, Kazakhstan has drawn up a schedule of multilateral and bilateral consultations, envisaging the involvement of all organization member states, the country's Foreign Ministry says in a release.
"Regular consultations with the European Union, Council of Europe, Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), CIS, NATO, CSTO and other international organizations will be held in Vienna and other capital towns of OSCE partner countries. Experience proves the significance of such approach in terms of approximating different positions on key agenda issues, coordinating measures and avoiding repetitions," says the statement.
According to the Ministry's release, Kazakh Foreign Minister and Secretary of State Kanat Saudabayev, organization's incumbent President, is scheduled to visit the South Caucasus, Balkans¸ Eastern Europe and Central Asia in 2010. Visits will be aimed at mitigating crisis situations, settling conflicts or ensuring coordination of state parties' efforts in specific spheres.