January 10, 2010 - 19:08 AMT
Suspended earlier because of a conflict, elections at 10/19 polling station were resumed. Settlement of conflict which broke out between polling station chairman Gagik Baghdasaryan and journalists is in progress.
Commenting on PanARMENIAN.Net reporter's question whether Election Commission head has a right to keep electoral lists during elections, Central Election Commission secretary Abram Bakhchagulyan noted that according to RA Electoral Code ''no member of the commission has a right to it''. ''If the situation is out of control, commission member can risk this step to save the lists. Yet, because of my absence, I can't insist on whether the lists were threatened,'' CEC secretary noted.
He also noted that comission members and candidates' trustees can apply to Prosecutor General, in case they noticed any violations.
Another representative of the RA CEC Zoya Tadevosyan , in turn, accused the chairman of the commission of this polling station Gagik Baghdasaryan in provoking the conflict to prevent the normal course of voting.
Answering the question of the reporter, the representative of Armenian National Congress (ANC), Vladimir Karapetyan, who was on site during the incident, said that the ongoing violations are already documented in appropriate protocols. According to Vladimir Karapetyan, to punish the people responsible for the incident they will appeal to the Prosecutor General's Office.