January 15, 2010 - 16:25 AMT
Positive resolution of RA Constitutional Court (CC) on Armenia-Turkey Protocols signed was expected, as it provided legal formulation for political assessment of the documents, voiced earlier by RA President, RPA parliamentary group secretary Eduard Sharmazanov said.
As he told a news conference in Yerevan, RA CC resolution has a binding legal force for all Armenian citizen, including the authorities. "The resolution served as a legal confirmation to the fact that Armenia-Turkey protocols contain no preconditions, and obligations stipulated in the documents do not involve the third party."
RPA parliamentary group secretary emphasized that CC resolution is a positive signal both to Turkey and international community, meaning that Armenia is ready to fulfill obligations assumed. "It's now Turkey's turn to pass from words to deed, proving itself consistent in its policy," Sharmazanov noted.
Commenting on reporter's questions whether RPA considers RA NA's introduction of reservations to Protocols, Eduard Sharmazanov noted that RPA members don't see it as necessary: protocols contain no preconditions and are legally formulated, so Armenian community's apprehensions have no grounds.
Republican Party of Armenia (RPA) was founded in 1990 by Ashot Navasardyan. The ideological basis of the party is the doctrine of the Armenian political and military leader of the First Republic of Armenia Garegin Nzhdeh. The birth of the Republican Party is organically linked with the national liberation struggle in 1988. Institutional framework for the establishment of the Republican Party was formed at the beginning of this struggle by the military-political union "Army of Independence". As a political party it was registered on 14 May 1991.