January 15, 2010 - 19:00 AMT
"Now more than ever the world needs international solidarity. I appeal to all stakeholders: governments, foundations and other donors, to everyone individually: Haiti needs an immediate, broad and purposeful assistance," Director General of UNESCO Irina Bokova said.
UNESCO has already started developing an action plan to provide operational assistance for the rehabilitation of educational infrastructures in Haiti. The devastative earthquake on Tuesday destroyed numerous educational facilities, including primary and secondary schools, carried away an infinite number of people, becoming a catastrophe, set back the country, previousely suffered from other disasters, press office of UNESCO reported.
The Director General of UNESCO, Irina Bokova sends Bernard Hajjaj as her special representative to assess the most urgent needs of Haiti.
UNESCO - Established on November 16, 1945, United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization is headquartered in Paris. The aim of UNESCO's Constitution reads: to promote peace and security by collaboration among nations through education, science and culture in order to ensure universal respect for justice, law and human rights and fundamental freedoms enshrined in the UN Charter for all peoples without distinction of race, sex, language or religion. The main functions of the organization: international cooperation, exchange of knowledge, based on scientific achievements and research, development of education, science, culture, information and communication.