January 16, 2010 - 17:05 AMT
14 thousand 350 people visited the House Museum of Aram Khachaturian in 2009 and 13 thousand in 2008. "Increase in the number of visitors last year was natural since our permanent exhibition was opened only in June 2008," Armine Grigoryan, director of the House Museum of Aram Khachaturian told PanARMENIAN.Net. "By spring we project to repair the outer arches of the building. If this problem is solved then we will be able to perform many programs, " the museum director said.
26 thousand people visited the museum of the great Armenian writer Hovhannes Tumanyan in 2009, the year of Tumanyan's 140th anniversary. "This surpasses the last year's figure by 8-10 thousand. We will try to keep the level of attendance," director оф House Museum of Tumanyan Narine Tukhikyan said.
According to her, the museum staff have developed programs for students. "We came up with various museum games, such as the fair of tales, where museum visitors can buy the attributes of Tumanyan's fairy tales," Narine Tuhikyan said. For this purpose, the museum spent its own funds. However, to participate in these games, visitors will have to make an additional contribution: for example, to buy another ticket.
The Museum of Tumanyan was established in 1953 in Yerevan by the daughter of the poet Ashkhen Tumanyan. The museum recreates the atmosphere surrounding Tumanyan the whole his life from 1900 to 1923. Personal library of the poet of 8000 volumes on Armenian Studies, history, culture, religion and folklore. The library is open to scholars.
The museum of Aram Khachaturian, created by architect Edward Altunyan with sketches of Mark Grigoryan, includes the house, gifted to the composer by the Armenian government in 1947. Khachaturian's music sounds in all rooms. A grand piano in the study, original piano scores, musical literature, working baton, posters and costumes for ballets are exposed. Open competitions are held in the chamber concert hall every two years, from 1 to 8 June, for the best instrumental piece.