January 18, 2010 - 19:42 AMT
Under the decision of RA Constitutional Court, the object of Armenia-Turkey Protocols is the opening of bilateral border and establishment of diplomatic ties, member of Republican parliamentary group Gagik Minasyan said.
"The court's conclusion put an end to internal political discussions on Protocols conformability to Armenia's national interests. RA Constitutional Court ruled that the documents contain no preconditions and cannot stipulate for the solution of other disputable issues between Armenia and Turkey," he told a news conference in Yerevan.
At that, he noted that the decision reiterates RA President's previous statements over the documents.