January 18, 2010 - 21:23 AMT
On Tuesday, January 19, a commemoration rally dedicated to Editor-in-Chief of "Agos" Turkish-Armenian newspaper Hrant Dink will take place near the Turkish Embassy of Britain. The ralliers will hold placards reading, "Turkey Stand Face-to-face with Your History".
Event organizer is Hrant Dink Society.
In addition, the British Parliament will hold an event on "What is really going on in Turkey?".
Hrant Dink was assassinated on January 19, 2007 near his office in Istanbul. Almost two years after his death, the murderers were convicted. But new details are still being disclosed, particularly, concerning Ergenekon terrorist organization's complicity in the crime. Dink's murderer Ogun Samast (18) was recognized of full legal age at the time of committing the crime. Court procedures revealed a third person's involvement in the affair. Following Dink's murder, Noble Prize laureate Orhan Pamuk left Turkey for fear of being subjected to physical violence.