January 19, 2010 - 19:04 AMT
According to a survey held by the Center for Research on European Communities at the University of Ankara, Turkey's main enemy is the United States, Armenia comes next. 37.5 per cent of respondents consider the United States as the enemy, 10.9 per cent - Armenia, 10.6 per cent - Israel, 6.1 per cent - Greece, 5.1 per cent - France.
29.9 per cent of respondents named among Turkey's friends Azerbaijan and 15.7 per cent - Turkish Republic of Northern Cyprus.
69.7 per cent of respondents are for the ratification of the Armenian-Turkish Protocols by the Turkish Parliament. But they expressed some reservations: for example, 35 per cent - in case of "withdrawal of Armenians from the territories of Azerbaijan", 28.6 per cent - in case if Armenians refuse from the international recognition of the Armenian Genocide, and only 6.1 per cent agree with the ratification, without preconditions.
The survey was held between October 31 and December 31, 2009 in nine provinces of Turkey, Ankara and Istanbul. Students, public figures, intellectuals were among 1,032 respondents, AbHaber reported.