February 6, 2010 - 13:34 AMT
Romanian soccer club Steaua, where footballers of the Armenian national team Arman and Artavazd Karamyan play, participates in training camp in Antalya (Turkey).
On February 5 the club Steaua held a friendly match with Croatian Rijeka, and for the first time both Armenian footballers Arman and Artavazd Karamyan played for the Romanian club. The match ended in a draw 1:1.
Its next friendly match Steaua will hold on February 7 against Lokomotiv (Sofia).
FC Steaua (Bucharest) - Romanian football club. FC was founded on June 7, 1947 as ASA Bucureşti (Army Sport Association). Since 1961, the club has named Steaua.
After winning in 1986 the European Cup Steaua became the first Eastern European club holding this honorable trophy.