Armenian Defence Minister Seyran Ohanyan will depart to Istanbul on Thursday, February 4 to participate in NATO summit on Afghanistan.
Foreign ministers of the states involved in the activities of ISAF, NATO-led security and development mission in Afghanistan will attend the summit as well as UN Special Representative for Afghanistan and EU Security and Defense representative.
While in Istanbul, RA Defense Minister will meet his foreign counterparts and visit Constantinople Patriarchate of Armenian Apostolic Church.
International Security Assistance Force (ISAF) is a NATO-led security and development mission in Afghanistan established by the United Nations Security Council on 20 December 2001 as envisaged by the Bonn Agreement. In accordance with all the relevant Security Council Resolutions, ISAF’s main role is to assist the Afghan government in the establishment of a secure and stable environment. To this end, ISAF forces are conducting security and stability operations throughout the country together with the Afghan National Security Forces and are directly involved in the development of the Afghan National Army through mentoring, training and equipping.