February 2, 2010 - 17:47 AMT
On February 3 the scientific community of Armenia will celebrate the 70th anniversary of an academician of Armenian National Academy of Sciences (RA NAS) Lenser Agalovyan at the Arno Babajanyan concert hall.
Lenser Agalovyan is an Armenian engineer and mathematician, doctor of physics-mathematical sciences, professor, academician of RA NAS, laureate of Victor Hambartsumyan award, director of Institute of Mechanics of RA NAS, professor at Yerevan State University, member of the Presidium of RA NAS.
Lenser Agalovyan is a member of the National Committee of Russia on Theoretical and Applied Mechanics, European Association for the Control structures (ACS), the International Academy for the security of nations, the journal of "International Applied Mechanics". Lenser Aghalovyan was born on Feb.3 in 1940 in the village Kolatak, Martakert region of Nagorno-Karabakh Republic. In 1961 he graduated from the Physics and Mathematics Department of Yerevan State University. In 1966 he received a PhD degree in physics and mathematics, and worked as director of the Institute of Mechanics of NAS RA until 2006. Since September 2006 he is a consultant to the Director of Institute of Mechanics of NAS RA. He teaches at the Faculty of Mechanics and Mathematics at Yerevan State University. Lenser Agalovyan was recognized one of «Top 100 Scientists-2009» by International Biographical Center (IBC, Cambridge, England). The American Biographical (ABI-USA) Center has awarded him with "Gold Medal For Armenia". He is author of 150 scientific papers and two monographs.