January 29, 2010 - 20:12 AMT
Armenia was allowed to supply products and equipment to NATO and US troops stationed in Afghanistan. The Pentagon allowed Georgia, Armenia, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Pakistan to provide NATO and U.S. troops that are stationed in Afghanistan with products, equipment and services.
Consequently, according to the U.S. news agency CA-NEWS, the above-mentioned countries are eligible to participate in tender announced by the Pentagon.
According to the Law "On Trade Agreement", adopted in 1999, and Memorandum dated July 9th, 2009, the Pentagon was obliged to buy only American products.
The North Atlantic Treaty Organization, also called "the (North) Atlantic Alliance", is an intergovernmental military alliance based on the North Atlantic Treaty which was signed on April 4, 1949. The NATO headquarters are in Brussels, Belgium, and the organization constitutes a system of collective defense whereby its member states agree to mutual defense in response to an attack by any external party.
NATO has added new members seven times since first forming in 1949 (the last 2 in 2009). NATO comprises 28 members: Albania, Belgium, Bulgaria, Canada, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, The Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Turkey, the United Kingdom, and the United States.
New membership in the alliance has been largely from Eastern Europe and the Balkans, including former members of the Warsaw Pact. At the 2008 summit in Bucharest, three countries were promised future invitations: the Republic of Macedonia, Georgia and Ukraine.
Other potential candidate countries include Montenegro and Bosnia and Herzegovina, which joined the Adriatic Charter of potential members in 2008.