President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met Friday with representatives of the Armenian community of Abkhazia.
The head of the state briefed on the socio-economic situation and implementation of development programs in the NKR as well as the current stage and prospects of the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement. He also touched upon ways to strengthen ties between the Artsakh and Diaspora and answered questions of the meeting participants.
Advisor of the NKR President Armen Isagulov, NKR deputy foreign minister Vasily Atajanyan and head of the central information department of the office of the NKR President David Babayan also attended the meeting, reported the Central Information Department of the Office of the NKR President.