February 15, 2010 - 15:55 AMT
The technique to combat <b>cancer</b> in Armenia is inferior to that in developed countries, where new products enter the market every year.
“However, all kinds of cancer are diagnosed in Armenia, and we can't say that our technology is outdated. In addition, we have highly-skilled professionals, young specialists as well,” Professor <b>Grigory Badalyan</b>, head of Pediatric Oncology and Chemotherapy Department at the National Center of Oncology, told a press conference in Yerevan.
”Particularly, the IAEA provided the National Center of Oncology with modern equipment for radiation treatment,” he said.
According to the professor, the government order for treatment of a child diagnosed with cancer amounts to AMD 190 thousand.
“However, this amount can only cover the basic treatment but not expensive drugs," prof. Badalyan said. That is why, foundations supporting treatment of cancer need to be established in Armenia.
For these purposes, charity concerts and dinners organized, proceeds from the concerts are directed to the acquisition of expensive drugs. The upcoming charitable concert will be held on February 15 at Gabriel Sundukyan State Academic Theater.