February 15, 2010 - 19:48 AMT
A 40-member <b>peacekeeping brigade</b> of the Armed Forces of Armenia on February 14 arrived in the city of Kunduz to participate in NATO’s peacekeeping mission within the International Security Assistance Force in Afghanistan. The main mission of Armenian contingent in cooperation with German forces is to ensure security in the Airport of Kunduz. Within upcoming week the Armenian peacekeepers will be accommodated and provide a rear.
On February 16 the Armenian oficership will leave for the Airport of Kunduz to get familiar with the location and their tasks, Armenian Defense Ministry reported.